В периода от 1 до 10 юни, от 08:00 до 09:00 ч. ще се проведе онлайн семинар с Олег Черне със следната програма:
Програма
- Анатомия на тайцзи-цюан
-
Геометрия на тялото
-
Алхимия на движението
Цена за участие
-
Едно занятие – 50 лв
-
Цялата програма – 220 лв
За регистрация и заплащане може да се свържете с
Таня Кривачка на тел. (Viber): 0892215824.
Описание
Анатомията на тайдзи-цюан, геометрията на тялото и алхимията на движението са трите основополагащи понятия в практиката, свързани с движението от позицията на алхимичното изкуство. Тази велика и неразделна съвкупност от тези три понятия формира вътрешния обем на нашето тяло, циркулацията на енергията и възможността от усъвършенстването на мозъка.
Тайдзи-цюан е онова същинско, дори велико, което формира геометрията на движението. Това е едно уникално изкуство за създаването на правилни условия за циркулацията на енергията и усъвършенстването на мозъка.
Практическите изкуства, свързани с движението от позицията на тайдзи-схемата, били създадени от даоистки отшелници. Основна роля изиграва Джан Санфен, който не просто положил основите за развитието на тайдзи-цюан, но и чрез въпросната техника успял да постигне безсмъртие.
Най-голямата ценност на тайдзи-цюан, днес, са знанията, които носи за дълбочината на проникване в нашето тяло. Това е сериозно геометрично изкуство, превъзхождащо всичките му измислени приложения и приписваните му бойни свойства. Макар, разбира се, мощта на енергията, която може да се развие чрез дадената практика, доказва единствено, че тайдзи-цюан е ненадминато изкуство от гледна точка на знанията, заложени в него.
Геометрията на тялото е онази основна, дори велика част, която формира условията за алхимична работа в движение. Това е уникално изкуство, позволяващо да се създадат правилните условия за циркулацията на енергията и усъвършенстването на мозъка.
Практиките, свързани с геометрията на тялото в движение, са създадени от даоистки отшелници. Това е едно от най-важните изкуства за практикуващите алхимия в движение.
Построяването на геометрията на тялото е вътрешно усилие, създаващо възможността от усилването и частичното или пълно изменение на енергийните и физически параметри на тялото. Това ниво изисква да се осъзнаят физиологичните и енергийни принципи за развитие на тялото – принципите, върху които тялото се опира в своето развитие, и на всеки един от които съответства определено физическо усилие. Тези знания са необходими за построяването на правилната работа на мускулите, сухожилията, костите, кожата и артериите.
Геометрията на тялото учи как да се изработва вътрешна опора, позволяваща на човек да зависи, на първо място, от своите наработени възможности, държейки го настрана от всякакво асоциативно разбиране за развитието, където не присъства неговото личностно съответствие. Липсата на мисловно участие във физическото развитие парализира и разсейва енергията, заменяйки я с въздействието от окислителните процеси, за кратко време успяващи да заместят усилието, свързано с дестилацията на енергията. Физическото развитие без необходимата концентрация и правилната циркулация на енергията – е просто мит за „здравословен начин на живот“. Развитието на физическото тяло трябва да се разбира, както и да се основава на закони, позволяващи да се поддържа подхранването на съзнанието с енергия, без междувременно да се нарушават зададените от природата процеси.
Само след като човек е изработил, правилно развил своята концентрация и построил правилната циркулация на енергията си – той става способен да обедини в единно цяло – тялото, енергията и съзнанието си, т.е. когато всички основни ресурси започват да работят съвкупно. Няма значение с какво се занимава човек: движи си ръката, концентрира се на нещо, старае се да удържа тялото си правилно, построява една или друга циркулация на енергията – всичко в тялото трябва да бъде обвързано в единно цяло. Енергията, съзнанието и тялото трябва да бъдат единни във всеки един момент. Без това единение е невъзможно да се пристъпи към вътрешно усилване, т.е. към натрупване на енергия.
Единствено условието от натрупването на допълнителен ресурс от енергия може да даде възможност на човек да пристъпи към собственото си изменение. Ето защо, тялото и енергията трябва да се изменят, за да може да се изработват още по-големи ресурси в нашия организъм, както и просто за да се подобри работата на тялото и съзнанието.
Практическите изкуства, свързани с движението, представляват една доста интересна и особена задача за нашия мозък, ако разбира се говорим за вътрешна алхимия. Тази схема се разработва в съвсем различни координати на действие и позволява да се достигне най-главното – да се преустрои работата на тялото в трифункционален режим или в режим, определян от природата на енергията дзин.
Да се познае вътрешното единение на тялото в движение – означава да се познае анатомията и геометрията на движението. Невъзможно е да се реализира единно тяло, ако то не е събрано по законите на тайдзи-ту, т.е. не е приведено към опора, към източника. Невъзможно е да се овладее реалната вътрешна работа, както без геометрия, така и без сила на съсредоточаване, тъй като в движение този процес се усложнява заради особеностите в циркулацията на енергията.
Без да се реализират тринадесетте основополагащи принципа – движението, в най-добрия случай, придобива дуалност или остава еднофункционално, инерционно. При такава двигателна активност, вътре в тялото се създават условия за загуба на енергията дзин, понеже тя не се зацепва за движение, подчиняващо се на енергията ци.
Движението трябва да активизира енергията, а не просто да я проявява. Иначе няма да се достигне до нейната възвратност, а следователно – няма да бъде познато преобразуването. Именно върху това е построена геометрията, синхронизацията и алхимията на движението.
Движение извън единен контрол – води до загуба на енергия, а ако погледнем още по-надълбоко – до разрушение на качествена енергия. Мозъкът в движение или зависи от нискочестотна енергия, ако е в несъсредоточено състояние, или развива високочестотна, ако постоянно удържа своята фокусировка върху задачата.
Разписание
Дата | Водещ |
1—5 юни | Дзие Кун |
6—7 юни | Ван Чун |
8—10 юни | Дзие Кун |